Insan Sigil Virüsü (HPV)

Human Papilloma Virus – Insan Sigil Virüsü (HPV)

HPV yaklaşık 100’ü aşkın tipi olan bir DNA virüsüdür. Bu tiplerin yaklaşık 40’ı erkek ve kadınlarda genital (cinsel) bölgede enfeksiyon yaratabilir.

HPV’nin genital bölgede enfeksiyona neden olan tipleri ikiye ayrılır. Düşük riskli tipler cinsel bölgede siğillere neden olur. Bu tipler 6, 11, 40, 42, 43, 44, 53, 54, 61, 72, 73 ve 81’den oluşur.Bu tipler genelde kansere neden olmaz. Siğillerin oluşumundan genellikle Tip 6 ve 11 sorumludur.

Yüksek rikli tipler ise rahim ağzı kanserine nadiren de Vulva (kadınların dış üreme organı olup, küçük ve büyük dudaklardan, klitoristen ve vajen girişinden oluşur.) ve vajina (hazne) kanserine neden olur. Bu grup içerisinde tip 16, 18, 31, 33, 35, 39, 45, 51, 52, 56, 58, 59 ve 68 yer alır. Bu tiplerden 16 ve 18 çoğu rahim ağzı olgusundan sorumludur.

Nasıl Bulaşır?

HPV her türlü cinsel yolla bulaşabilir (Vaginal-Anal-Oral). Hatta herhangi bir semptomu olmayan (siğil) enfekte kişiden de bulaş söz konusudur. İlk bulaşma belirtileri bulaşmadan çok uzun süre sonra bile ortaya çıkabilir ki bu bulaşmanın zamanını tahmin etmeyi imkansız hale getirebilir.

HPV sıklığı cinsel aktif kadınlarda çok yüksek sıklıkta görünmesine rağmen, bu virüs bulaştığı her kadında kanser ya da siğile neden olmaz. Kadınların çoğu virüs bulaştıktan sonra kısa sürede iyileşir. Çok az bir kısmında enfeksiyon devam eder ve siğile veya kansere dönüşüm başlar. Bu aşamada da çoğu kadın yine virüsü temizlemeyi başarır. Sonuç olarak HPV ile enfekte olan kadınların oldukça az bir kısmın da sonuçta kanser gelişir. Türkiye’de ortalama bir yılda 1500 civarında rahim ağzı kanseri olgusuna mevcuttur. Bunlardan maalesef 750’si bu hastalıktan ölür.

Önlemler

Cinsel aktif kadınlar her an risk altındadır. Prezervatif kullanımı her ne kadar riski azaltsa da tamamen ortadan kaldırmaz. HPV’yi engellemenin en önemli yolu aşılamadır. Cinsel aktivite başlamadan yapılan HPV aşısı rahim ağzı ve diğer kanserlere karşı ciddi oranda koruyucudur. Fakat bu aşıların HPV bulaşmadan önce yapılması çok önemlidir. Bu aşı 9 yaşından itibaren kız çocuklarına yapılabilir. 3 doz şeklinde yapılan bu aşılar 6 ay içerisinde tamamlanır. Günümüzde Türkiye’de bu aşılar devlet tarafından karşılanmamaktadır. Aşılar iki tiptir. İkili aşı sadece tip 16 ve 18’e karşı koruyuculuk sağlarken dörtlü aşı tip 6, 11, 16 ve 18’e karşı koruyucudur. Yakın gelecekte 9 tip için koruyan aşılar ülkemizde kullanıma girecektir.