Rahim Iç Zarı Kanseri

Rahim Iç Zarı (Endometrium) Kanseri

Kadınlarda Rahim özellikle iki ana tabakadan oluşmaktadır. Birincisi endometrium denilen iç zar tabakadır. Bu tabaka üreme çağında her ay kalınlaşan ve gebelik oluştuğunda buna bir nevi yatak görevi yapan ve embriyonun  rahime tutunmasını sağlayan tabakadır. Eğer gebelik oluşmaz ise her ay adet döneminde kanama ile atılan kısmıdır. Bu döngü her ay benzer şekilde devam eder. İkinci tabaka ise kas tabakasıdır (myometrium). Bu tabaka ise gebelik oluştuktan sonra rahimin gebeliği taşıması için esneme ve gelişme özelliğine sahiptir. Doğum esnasında ritmik kasılarak bebeğin vajinal yol ile doğumunu sağlayan esas itici gücü oluşturur.

Sonuç olarak Rahim kanseri bu iki dokudan kaynaklanır.

 1. Endometrium (Rahim iç zarı) Kanseri
 2. Sarkomlar (Rahim Kas tabakası)
Endometrium Kanseri

Rahim iç zarından kaynaklanır. İki tipi mevcuttur.

Tip 1: En sık görünen tiptir. Fazla miktarda östrojene maruz kalan kadınlarda gelişmektedir. Endometrium tabakasındaki kalınlaşmayı (hiperplazi) takiben gelişir. Sıklıkla menopoz dönemi öncesi oluşmaktadır. Genellikle daha iyi seyirlidir ve tip 2’ye göre daha yavaş bir seyir gösterir. Adet düzensizlikleri öncellikli belirtisidir.

Tip 2:  Tip 1’e göre daha az görülür. Östrojen ile ilgili olmadığı düşünülmektedir. Daha ileri yaşlarda özellikle menopoz döneminde görülür. En önemli belirtisi menopoz döneminde görülen kanamlardır. Bu tip daha agresif seyreder. Daha hızlı yayılır.

Risk Faktörleri
 • Obezite,
 • Hipertansiyon,
 • Diyabet,
 • Erken adet olma ve Geç menopoza girme,
 • Östrojen tedavisi alma,
 • Kısırlık hikayesi olma,
 • Çocuk doğurmamış olma,
 • Polikistik over sendromu,
 • Genetik yatkınlık.
Belirtiler

Hastalığın belirtileri kanserin tipi ile ilgilidir. Tip 1 kanserler genellikle menopoz dönemi öncesi adet düzensizlikleri, fazla kanama, ara kanamalar, sık adet görme gibi belirtiler ile karşımıza çıkarken tip 2 kanserler menopoz döneminde meydana gelen sıklıkla lekelenme tarzından ziyade kırmızı yoğun kanamalar ile karakterizedir.

Tedavi

Rahim kanserinin tedavisi öncellikle cerrahidir. Rahim, yumurtalıklar ve kanserli tüm dokunun temizlenmesi amaçlanır. Gerekli olduğunda karın içindeki lenf bezlerinden örnekler veya tümü alınır. Bu tedaviye ameliyat sonrası hastalığın evresine göre radyoterapi (ışın tedavisi) eklenir. İlerlemiş veya agresif bazı tiplerde ise kemoterapi ve hormon tedavisi de kullanılır. Hastalığa erken yaşta yakalananlar ve çocuk isteği olanlarda farklı bazı yöntemlerde denenebilir.

Sarkomlar

Rahim kas tabakasından veya destekleyici bağ dokusundan kaynaklanır. Oldukça nadir görünürler. Kendi içinde farklı tipleri mevcuttur. Adet düzensizliği, karında şişlik. Menopoz döneminde kanama gibi farklı belirtileri olabilir. Genllikle daha agresif seyrederler. Tedavileri cerrahi olup, radyoterapi, kemoterapi gibi ek tedavi gereksinimleri olabilir.