Rahim Agzi Kanseri

Rahim Agzi (Serviks) Kanseri

Rahim ağzı rahimin alt kısmına verilen addır. Rahim ile hazne (vajina) arasındaki alan olup, rahmin alt parçasıdır. Eldeki verilere göre Türkiye’de yılda yaklaşık 1500 kadın Rahim ağzı kanserine yakalanmaktadır ve bunların yarısına yakın bir kısmı maalesef kaybedilmektedir. Sağlık Bakanlığının verilerine göre görülme sıklığı 4,1/100.000 civarındadır. Genellikle genç kadınlarda görülmektedir. 65 yaş sonrası sıklığı azalmaktadır.

Rahim ağzı kanserinin hemen hemen her zaman altında yatan sebep HPV adı verilen bir virüstür. Virüs cinsel yolla bulaşır. Cinsel aktif kadınların birçoğu bu virüsü alır. Ancak çoğunlukla virüs belli bir süreden sonra vücut tarafından yok edilir. Diğer taraftan virüs ile infekte olan kadınların çok az bir kısmında virüs yaşamaya devam eder ve rahim ağzındaki hücrelerde bozulmaya neden olur. Bu bozulma yıllar alır. Sonuç olarak en sonunda rahim ağzında kansere neden olur. Bu süre oldukça değişken olup birkaç seneden 15 seneye kadar sürebilir. HPV’nin Türkiye’de rahim ağzı kanserine neden olan en önemli iki tipi 16 ve 18’dir.

HPV yaklaşık 100’ü aşkın tipi olan bir DNA virüsüdür. Bu tiplerin yaklaşık 40’ı erkek ve kadınlarda genital (cinsel) bölgede enfeksiyon yaratabilir. HPV’nin genital bölgede enfeksiyona neden olan tipleri ikiye ayrılır. Düşük riskli tipler cinsel bölgede siğillere neden olur. Bu tipler 6, 11, 40, 42, 43, 44, 53, 54, 61, 72, 73 ve 81’den oluşur.Bu tipler genelde kansere neden olmaz. Siğillerin oluşumundan genellikle Tip 6 ve 11 sorumludur. Yüksek riskli tipler ise rahim ağzı kanserine nadiren de Vulva (kadınların dış üreme organı olup, küçük ve büyük dudaklardan, klitoristen ve vajen girişinden oluşur.) ve vajina (hazne) kanserine neden olur. Bu grup içerisinde tip 16, 18, 31, 33, 35, 39, 45, 51, 52, 56, 58, 59 ve 68 yer alır. Bu tiplerden 16 ve 18 çoğu rahim ağzı olgusundan sorumludur.

Belirtiler
  • Vajinal kanama (Bu kanama ilişki sırasında, adet dönemleri arasında veya menapozda olabilir.)
  • Sulu, genelde et suyu gibi (pembe) vaginal akıntı
  • Kasık ağrısı

İlerlemiş vakalarda bu belirtiler haricinde sırt, bel, bacak ağrıları, yorgunluk, kilo kaybı gibi belirtilerde olabilir. Unutulmamalıdır ki, bu şikâyetler rahim ağzı kanseri haricinde birçok hastalıkta olabilir. Bu şikâyetler ile karşılaşılırsa mutlaka bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurmak gereklidir.

HPV rahim ağzı kanseri için en büyük riski oluşturur. Bunun yanında, çok sayıda cinsel parteri olma, ilk cinsel hayatın erken yaşlarda başlaması, sigara kullanımı bu kanserin oluşum riskini artırır.

Tanı ve Tedavi

Hastalığın tanısı; fizik muayene, smear testi, HPV testi, kolposkopi, endoservikal küretaj ve biyopsi ile konur.

Pap smear testi: İnce bir çubuk üzerine bağlanmış bir fırça ile rahim ağzındaki hücreler toplanır ve mikroskopi altında incelenir. Anormal hücrelerin tanısı koyulabilir. Bu yöntem ile kanser öncüsü lezyonlarında da tanısı koyulabilir.

Kolposkopi ve Biyopsi: Bir ışık kaynağına sahip olan bu alet rahim ağzı ve incelenen diğer bölgelerin görüntülerini büyütür. Böylece rahim ağzındaki atipik hücreler özel boyama tekniklerinin de yardımı ile görünür hale gelir. Bu yönteme ek olarak gerekirse şüpheli, alanlardan biyopsi ile doku örnekleri ve endoservikal küretaj ile de rahim ağzının iç kanalından örnekler alınır.

Tedavide kullanılan ilk yöntem cerrahidir. Cerrahi ilerlemiş vakalarda ve büyük tümörlerde yerini radyoterapiye (ışın tedavisi) bırakır. Bazı durumlarda bu iki tedavi beraber kullanılır. Bazen bu tedavilere kemoterapi (ilaç tedavisi) eklenir.