VIN VAIN

Vulvar Intraepitelial Neoplazi (Vin)
Vajinal Intraepitelial Neoplazi (Vain)
(Vulva ve Vajenin Kanser Öncüsü Lezyonları)
VIN

Vulva kadınların dış üreme organı olup, küçük ve büyük dudaklardan, klitoristen ve vajen girişinden oluşur. Bu bölgenin kanser öncüsü lezyonlarına VIN denir. VIN kanser demek değildir ama bu lezyonların bir kısmı ileride kansere dönüşebilir. VIN özellikle 40 yaşların artan bir jinekolojik problemi haline gelmiştir.  Bu lezyonlar iki gruba ayrılır.

  1. Usual-VIN: Human Papilloma Virüs’ün (HPV) yüksek kanser riskli tipleri tarafından oluşur. Sigara kullanımı, bağışıklık sisteminin zayıf olması riski artırır. Genç yaşlarda gözlenir.
  2. Diferensiye-VIN: Bu grup HPV ile ilgili değildir. Bir takım cilt hastalıkları zemininde gelişir (Liken skleroz). İleri yaşlarda gözlenir.
Önleme

HPV’ye karşı aşılama tıpkı rahim ağzı kanserinde olduğu gibi Vulva kanseri ve kanser öncüsü lezyonlarında da oldukça etkilidir. Dörtlü HPV aşısı bu konuda onay almıştır. Fakat bu aşıların HPV bulaşmadan önce yapılması çok önemlidir. Bu aşı 9 yaşından itibaren kız çocuklarına yapılabilir. Aşı için en uygun yaş aralığı 11-12 yaşlarıdır. 3 doz şeklinde yapılan bu aşılar 6 ay içerisinde tamamlanır. Günümüzde Türkiye’de bu aşılar devlet tarafından karşılanmamaktadır.

Tanı

Herhangi bir tarama yöntemi yoktur. Bu bölgede cilt üzerinde gözlenen beyaz, gri, kırmızı, kahverengi veya siyah lezyonlar dikkatlice incelenmeli ve gerektiğinde biopsi alınmalıdır.

Tedavi

Her lezyon için gerekir. Genellikle cerrahi, laser ablasyonu veya medikal tedavi uygulanabilir.

VAIN

Vajina’nın (Hazne) kanser öncüsü lezyonlarıdır. Hemen hemen her zaman HPV ile ilişkilidir ve cinsel yolla ile bulaşır. Genellikle semptom vermeyen bu hastalık bazen akıntı, düzensiz kanama veya cinsel ilişkide kanama ile ortaya çıkar. Tıpkı rahim ağzının kanser öncüsü lezyonlarında olduğu gibi hafiften ağıra VAIN 1, VAIN 2 ve VAIN 3 olarak adlandırılır. VAIN 3 kanser öncesi son durak olup bir basamak ilerlerse vajen kanserine dönüşür. Hastalığın tanısı Kolposkopi denilen lezyonları büyüterek gösteren bir mikroskop yardımı ile görülür ve asıl tanı bu bölgelerden alınan biyopsi ile konur. VAIN 2 ve 3 mutlak tedavi gerektirir. Cerrahi veya medikal tedaviler uygulanabilir.